گزارش آیین اختتامیه بازگشت Back
 
صالحی:هنر تجسمی ایران به دوران جدیدی قدم گذاشته است/پیشنهاد ایجاد فدراسیون هنرهای تجسمی خاورمیانه توسط مجتبی آقایی/دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در خط پایان
دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر برگزیدگان خود را در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شناخت.
به گزارش ستاد خبري اين جشنواره مراسم اختتامیه دهمین جشنواره بين المللي هنرهای تجسمی فجر با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد و دیگر مدیران حوزه تجسمی و هنرمندان این عرصه شامگاه جمعه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار شد.
در ابتدای مراسم که اجرای آن را منصور ضابطیان به عهده داشت، فیلم کوتاهی از گزارش مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عملکرد این دفتر در مورد جشنواره‌های هنری و به ویژه جشنواره هنرهای تجسمی فجر پخش شد.
ملانوروزی در این فیلم گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های امسال٬ حضور جشنواره تجسمی فجر در استان‌ها بود که سبب می‌شود تحرکات و رشد هنر در استان‌ها را شاهد باشیم. از دیگر رویکردهای دهمین جشنواره تجسمی فجر، زمان‌بندی دقیق و نظام‌مند آن است.
او همچنین به مشکل محل برگزاری جشنواره اشاره کرد و افزود: به دلیل نبود فضای مناسب، خیلی از آثاری را که به دبیرخانه ارسال شد نتوانستیم به نمایش بگذاریم.
در ادامه مجتبی آقایی دبیر کل دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: نکته مهم این دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر همراهی هنرمندان استانی بود که ما انتظار آن را نداشتیم. امسال ۲۰ استان اعلام آمادگی کردند که میزبان این جشنواره باشند و از هر استان یک هنرمند برای حضور در جشنواره را شاهد بودیم که وجهه فستیوال به این دوره بخشید.
او ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی و نگارخانه ها در این دوره به عنوان ویژگی مهم آن تلقی می شود. نگارخانه ها نقش مهمی در چرخش اقتصاد هنر و معرفی چهره های هنری دارند که در این دوره حضوری پررنگ داشتند.
آقایی در مورد بخش بین‌الملل جشنواره اظهار کرد: آثار هنرمندان منتخب ۱۵ کشور در نمایشگاهی با عنوان ملل در موسسه اکو حضور داشتند. از بین آثار این هنرمندان یک هنرمند صربستانی در بین برگزیدگان امروز اعلام می‌شود.از سویی جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال گام بلندی در بخش ملی برداشته است.
دبیر کل جشنواره گفت:مکان های موجود دیگر گنجایش آثار هنرمندان را ندارد و نیاز مبرمی به یک گالری ملی یا کاخ جشنواره داریم تا طیف وسیعی از مشارکت هنرمندان را به نمایش بگذاریمدبیر دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر خطاب به وزیر ارشاد در مورد محل برگزاری جشنواره پیشنهاد داد: مکان های موجود دیگر گنجایش آثار هنرمندان را ندارد و نیاز مبرمی به یک گالری ملی یا کاخ جشنواره داریم تا طیف وسیعی از مشارکت هنرمندان را به نمایش بگذاریم.
او در پایان گفت: به نظر می‌رسد در یک همنشینی مناسب بین رشته‌ای و با هم افزایی، حوزه تجسمی می‌تواند به رونقی برسد که حتی پیشنهاد ایجاد فدراسیون هنرهای تجسمی خاورمیانه را با اتکا به سرمایه انسانی مطرح کنیم.
در ادامه مراسم، کلیپی از معرفی و زندگینامه ۱۰ استاد پیشکسوت هنرهای تجسمی که نشان ویژه طوبی را دریافت می‌کنند، پخش شد.
هادی شفائیه عکاس، حسین محجوبی نقاش، هوشنگ جزی زاده نقاش، ایرج محمدی مجسمه‌ساز، عبدالصمد حاج صمدی خوشنویس، فریده تطهیری مقدم نگارگر و فعال در حوزه نقاشی روی سفال، امرالله فرهادی آردکپان طراح و گرافیست، اکبر نیکان‌ پور تصویرگر، علی دیواندری کارتونیست و تصویرساز و حبیب الله صادقی نقاش استادانی بودند که از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان عالی، لوح زرین و تندیس طوبای زرین را گرفتند.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اعطای نشان طوبی به مفاخر هنرهای تجسمی در سخنانی گفت: هنرهای تجسمی علاوه بر اینکه گستره وسیع فرمی و ارتباط بی واسطه زبانی را با مخاطب دارند، نیازمند ترجمه زبانی نیستند.
او ادامه داد:هنرهای تجسمی چون با زبان تصویر صحبت می‌کنند هنرهای انسانی جهانی هستند و پدیدآورنده آنها بی‌واسطه می‌تواند با مخاطب جهانی صحبت کند. مخاطب می‌تواند با اثر زندگی کند بنابراین این ویژگی، فرصتی برای هنر به طور عام و هنر ایران به طور خاص در بردارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنرمندان ایرانی دارای سبک و فرم هستند و خلاقیت ایران در دهه‌های جدید باعث شده است هنر مدرن همراه با هنر سنتی و معاصر حرکت کند.
او افزود:حرکت‌هایی که در هنرهای بینارشته‌ای در ایران اتفاق می‌افتد در ترکیب‌سازی که همراه با بازآفرینی و سبک‌های جدید هستند، نمایان می‌شوند. هنرهای تجسمی در فرهنگ سرزمینی که ریشه کهنی در عرفان، حمکت و معنویت دارد با سبک‌ها و روش‌های هنرهای جدید تجلی پیدا می‌کند.
صالحی گفت: به نظر می‌آید باید دوره جدید هنرهای تجسمی را قدر دانست ، زیرا در حضور جهانی در عین حفظ هویت گذشته در جهان می درخشد. ایران
 
با این هنرها می‌تواند گفتگو کند و این هنرها زبان گفتگو با جهان به حساب می‌آید.
او بیان کرد: این عرصه، فرصتی برای نمایش و عرضه آنچه ایران زمین داریم، است. همچنین ارتباط چند نسل در هنرهای تجسمی را داشته و داریم که این ارتباط و اتصال نسلی در هنرهای تجسمی ما سرمایه‌ای برای هنر ایرانی به حساب می‌آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:حضور بخش استان ها در نمایشگاه امسال یک نشانه مثبت است.این یعنی هنرهای تجسمی در گستره جغرافیایی خودش را نشان می‌دهد. امروز این هنرها در تهران متمرکز نیستند و این خلاقیت های هنری، سرمایه ملی هستند.
صالحی گفت:باید تلاش کنیم هنرهای تجسمی به عنوان کالای فرهنگی در جامعه مورد استقبال قرار گیرد و هر خانه‌ای سرشار از کالای فرهنگی و به ویژه هنرهای تجسمی باشد وی افزود: باید تلاش کنیم هنرهای تجسمی به عنوان کالای فرهنگی در جامعه مورد استقبال قرار گیرد و هر خانه‌ای سرشار از کالای فرهنگی و به ویژه هنرهای تجسمی باشد. کالاهای تجسمی کالاهای لوکس نیست و این هنرها صرفا برای مرفهان نیست و عموم مردم جهان و ۸۰ میلیون مخاطب ایرانی باید مخاطب و مصرف کننده کالاهای فرهنگی تجسمی ایران باشند.
در ادامه مراسم از سه مدیر منتخب استانی تجلیل به عمل آمد. حسین فرخنده مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی، حسین مسگرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان و حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی لوح افتخار دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را دریافت کردند.
در ادامه و با حضور مفاخر و مدیران استانی از کتاب طوبای زرین ۱۳۹۶ توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی به عمل آمد.

 

برگزیدگان بخش رقابتی دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بدین شرح معرفی شدند:
حسن قائدی،
حسن کاکاوند
سجاد رافعی
سمانه(شیلان) سلیمی
عبدالرحمن مجرد
میترا سلطانی
لیلیانا پتروویچ (صربستان)
مرتضی پورحسینی
مهدی بهبودی
نیماد آذرگان
به هر کدام از این افراد یک تندیس طوبای زرین ، لوح افتخار ، نشان زرین هنرهای تجسمی ، عضویت در موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر ، امکان سفر مطالعاتی به سیته فرانسه و هم چنین مبلغ 150 میلیون ریال جایزه نقدی اهدا شد.
 
برگزیده بخش اینستاگرام دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر
حسین اسفندانی و صمد قربان زاده به طور مشترک لوح افتخار، تندیس طوبی زرین و یک جایزه نقدی را دریافت کردند.
 
مدیران هنری منتخب دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر
احمد تاجی (چهارمحال و بختیاری) ، لوح تقدیر، جایزه نقدی
حجت مجرد (اردبیل)، لوح تقدیر، جایزه نقدی
سید تقی رضایی (خراسان شمالی)، لوح تقدیر، جایزه نقدی
مجید کاظمی (قزوین) لوح تقدیر، جایزه نقدی
یاسر قادر (آذربایجان غربی)، لوح تقدیر، جایزه نقدی
علی راشکی (هنرمند منتخب سیستان و بلوچستان)، لوح تقدیر، جایزه نقدی
لازم به یادآوری است در این مراسم هنرمندانی چون نصرالله افجه ای ، واحد خاکدان ، رضا بانگیز ، طاهر شیخ الحکمایی ، فرح اصولی ، محمد علی بنی اسدی ، کامبیز درم بخش و دیگر هنرمندان و هنر دوستان نیز حضور داشتند.
 
تاریخ خبر:  1396/12/05